Všetko o fretkách
Starostlivosť o fretku
Srst a kůže
Srst fretky má být měkká, hebká, lesklá, nelámavá, kůže světle růžová. Línání probíhá na jaře a na podzim. V této době fretku kartáčujeme, abychom zabránili pozření většího množství chlupů, čímž by mohly vzniknout tzv. bezoáry - ztvrdlé chomáče srsti, které ucpou střevo. Preventivně je dobré i podávat přípravky, které chomáčky srsti v trávícím traktu zapouzdří a jsou pak lehce vyloučeny.
Tchořovitě zbarvené fretky (tmavé) při výměně srsti mohou mít modrou kůži, vypadají jako modré fretky. Je to způsobeno rašením nových tmavých chlupů pod kůží. Pozor se záměnou v období říje, při déletrvající (víc než měsíc) říji u samičky může být kůže rovněž promodralá, ale to je způsobeno nadbytkem hormonů a tento stav ohrožuje zdraví a život samičky - ihned navštivte veterináře a nechejte říji ukončit. (3)
Zhrubnutí, změna barvy, prořídnutí, zkrácení, lámavost a jiné změny mohou být dány: ročním obdobím, dobou říje, nekvalitním krmením, nedostatkem vitamínů, kojením, parazity a nemocí.
Říjící samci v době od ledna do října mají na kůži více mazu, jejich srst je kratší, prořídlejší, nažloutlejší. Na ocase se může projevovat silné prořídnutí až úplné olysání ocasu. Příčiny se zatím zkoumají a ověřují, pravý důvod úplně holého ocasu není dosud zcela objasněn.
Řijící samičky mívají rovněž méně kvalitní srst, je to dáno i ročním obdobím ( jaro-léto), rovněž v období kojení je srst prořídlá, protože samičky dávají všechny živiny do tvorby mléka. V době kojení je vhodné podávat mimo nejkvalitnějších granulí i vitamínové pasty - pro kočky a koťata. U déle říjících samiček ( více než měsíc ) může docházet k olysání míst na kůži, ocase, hubnutí, anemii...může to být i jiný projev nemoci, který nezanedbejte a ihned navštivte veterináře.
V zimním období srst zhoustne, zjemní, prodlouží se to všechno úměrně podmínkám, kde fretku chováme.
Polámaná, hrubá a jakoby okousaná srst může být následkem venkovních parazitů, ale i nějaké probíhající nemoci.
Preventivně na vnější parazity podáváme dle váhy fretky a určeným dávkováním na letáku přípravek Frontline, dostupný ve zverimemexech a internetových obchodech. U veterináře můžete žádat i přípravek Stronghold, který působí na vnější i vnitřní parazity včetně klíšťat.
Žluté zbarvení srsti bílých a světlých fretek je způsobeno kožním mazem, tvorba mazu je závislá od klimatu, druhu chovu - venkovní fretky mají více mazu. Pozor na žluté zbarvení kůže, může se jednat o onemocnění - inned navštivte veterináře. (3)
Koupat fretku není potřeba moc často, pokud ji denně nevláčíme bahnem a prachem. Jsou to čistotná zvířátka a kožíšky si samy čistí. Postačí 3x - 4x ročně. Ćím častěj ji koupeme, tím více se jí bude tvořit mazu jako přirozené ochrany kůže. Vynecháme koupání v zimě, aby neprochlaly.
Používáme pouze kvalitní šampony na fretky, kočky a psy, popř. dětské šampony na citlivou pleť s přídavkem oleje. Srst pak důkladně opláchneme a můžeme použít kvalitní dětský olej na vetření do vlhké srsti. Při prvním použití nového přípravku sledujeme pár dní reakci kůže - zarudlé skvrny, lupy, škrabání, takový přípravek dále nepoužíváme.
Pro vylepšení kvality srsti můžeme používat přípravky např. :
Uši
Čistotu uší sledujeme pravidelně, čistíme dle znečištění při výskytu většího množství mazu. Fretky chované doma, které se nestýkají s cizími nebo domácími zvířaty a nechodí často ven nemají tak častou potřebu čištění uší jako fretky chované venku (možnost i výskytu myší ve volieře), které chodí pravidelně na procházky a stýkají se s jinými zvířaty. Také při chovu více fretek pohromadě není třeba tak často čistit jako když máme jen jedno zvířátko, protože fretky si ouška mezi sebou čistí samy.
Při výskytu většího množství mazu necháme ouška vyšetřit veterinářem - výtěr pod mikroskopem - z důvodu lehce přenosného ušního svrabu. Problémy s ušima zjistíme i častějším škrábáním uší a třepáním hlavou. Preventivně je možné používat přípravek Frontline ( na venkovní parazity ) nebo Stronghold ( na vnitřní i venkovní parazity ). Stronghold aplikuje veterinář dle hmotnosti fretky kapnutím na kůži krku a vystačí na prevenci na 3 měsíce. Frontline je běžně dostupný ve zverimexech a internetových obchodech, stačí preventivně kapka do každého ouška v intervalu uvedeném v příbalovém letáku. Působí okamžitě na všechna vývojová stadia svrabu.
Jak čistit uši - Fretku fixujeme chytnutím za kůži na krku, použijeme jakýkoliv přípravek na čištění uší koček a psů ( Otifree, Nolvasan, Earcleaner, Jonathan, Epi-otic...), který nakapeme do uší, necháme krátce působit při současném masírování ucha směrem od kořene ven, čímž vytlačíme uvolněný maz. Pak ouško vytřeme vatovým tamponem na odličování.
Nepoužívejte vatové tyčinky, můžete tím poškodit zvukovod a způsobit zánět. Maz v uchu působí i u člověka jako izolace a ochrana zvukovodu, proto není bezpodmínečně nutné čistit do hloubky, ba naopak nadměrným čištěním se vytváří maz ve větší míře.
Zuby
Tvorba zubního kamene souvisí s přijímanou potravou a metabolizmem organizmu. Každému se kámen tvoří tedy jinak rychle. Při každoroční celkové prohlídce u veterináře necháme zkontrolovat i dutinu ústní a k tomu fretku od mládí navykáme na otvírání tlamky a odhrnování pysků. Dospělému jedinci je nejvhodnější podávat nemáčené granule, jejichž kousáním si oškrabává zuby a masíruje dásně. Na místo běžných pamlsků pořídíme fretce doplňky potravy s přídavkem směsí na čištění zubů (velká nabídka v internetových prodejnách).
V případě zánětlivých onemocnění dutiny ústní, paradentózy, je možné pořídit i kočičí sadu se speciální pastou a kartáčky na zuby, které si nasadíte na prst a zuby fretce čistíte. Používáme stejný chvat za kůži na krku, nebo využijeme chvíle kdy fretka tvrdě spí.
Tmavý povlak na zubech není třeba odstraňovat, vytvořený nános zubního kamene už ano. Kámen seškrábne každý veterinář při plném vědomí fretky, při zanedbaném chrupu se používá i čištění ultrazvukem, ale takové čištění se provádí v narkóze.
Drápky
Fretkám, které chodí denně na procházky není třeba stříhat drápky téměř vůbec. Pouze u nich kontrolijeme třepivost a popřípadě zabrušujeme pilníkem. Přerostlé drápky stříháme speciálními kleštěmi na drápky psí a to velmi opatrně, abychom nestříhali až do růžového lůžka, ale několik milimetrů níže. Špičku pak zapilujeme pilníkem tak, aby drápek vypadal přirozeně obroušený a nezachytával se o tkaniny.
Tlapka fretky ve výstavní kondici má drápky o něco delší, drápky ale nesmí mít tvar C, mají se jen lehce dotýkat země, jakoby se o ně prsty opíraly, ale přitom nesmí změnit tvar tlapky - prolomit ji. Fretkám, které nechodí na výstavy ponecháme drápky kratší aby se nezachytávaly o koberce a tkaniny.
Vycházky
Pro správný kosterní a svalový vývoj fretky a také pro její psychický rozvoj jsou vhodné krátké vycházky, při kterých se fretka seznamuje s cizími lidmi a zvířaty. Fretka tím ztrácí strach z lidí, cizího prostředí a je ovladatelnější, což je třeba např. při výstavách. Atˇ se nám zdá fertka sebevíc ochočená, nikdy ji nepouštíme na volno, ale používáme postrojek a vodítko.
Ukázka nejvhodnějšího postrojku a jeho použití je na obrázcích. Postrojek je možno použít i na 8 týdenní fretě. Je vhodný mít na postrojku "náboj" s adresou majitele.
Běžně prodávané postrojky s očkem na vodítko uprostřed spojky mezi řemínky jsou nevhodné, protože se z nich fretka lehce vyprostí.
Hygiena chovu
Pro udržení zdraví fretek je nutné zachovávat důslednou hygienu v chovu. K základní hygieně patří dezinfekce, dezinsekce a deratizace, denní péče a kontrola zdravotního stavu, pravidelné očkování a preventivní kontroly u veterináře ( viz. zdravotní péče ).
Denní péče
Denní péče spočívá ve vyčištění misek na krmení, vymytí nebo výměna napaječek, doplnění čistou vodou. K tomu zkontrolujeme zdravotní stav fretky - prohlédneme sliznice, zuby, drápky, zkontrolujeme stav trusu, srsti a kůže - kvůli parazitům. Podle znečištění záchodku stačí u jedné fretky každý den lopatkou odstranit trus.
Týdenní péče
Při chovu jedné fretky postačí vyčistit kompletně záchodek jednou týdně, při více fretkách častěj. Provedeme také důkladnější hygienu voliery a pomůcek či hraček. Používáme běžné čistící prostředky, jako je Chloramin, Savo, tímto roztokem s vodou vymyjeme dno voliery a prostor, kde se fretka pohybuje. Rovněž v tomto roztoku vymyjeme záchodek a misky na krmení, popř. gumové hračky atd. Vše pak důkladně vypláchneme čistou vodou a vytřeme do sucha nebo necháme vyschnout. Zkontrolujeme stav peřinek a houpaček a popř. vyměníme za čisté. U samiček s mladými a říjících jedinců je toto třeba dělat častěj než jednou týdně.
Sezonní péče
Tato péče se týká především volier s venkovním chovem. Tyto je třeba 2x do roka kompletně dezinfikovat včetně šplhadel, pařezů, průlezek a hraček a nechat nejlépe pár dní vyschnout bez přítomnosti fretek.
Všeobecne o fretkách
Prvé zmienky o fretkách chovaných v zajatí sú z doby 350 r. pr.n.l v antickej literatúre, kde sú u Aristotela zmienky o domácom tchorovi. V tejto dobe bola fretka chovaná v domácnostiach na hubenie myší a potkanov až do doby, kedy túto funkciu prevzala mačka. (L. Skoupá)
Fretka (Putorius putorius furo) vznikla domestikáciou tchora tmavého (Putorius putorius), patrí medzi šelmy kunovité - lasicovité (rad šelmy, čeľaď kunovité). Do tejto čeľadi patria napr. aj kuny, norky, jazvece, vydry. (P. Nerandžičová)
Fretky boli ešte v nedávnej minulosti používané poľovníkmi na lov divokých králikov - fretkovanie. Fretka bola vpustená do králičej nory a králika vyhnala. Ten bol potom odchytený do siete upevnenej pri východe alebo pramo odstrelený lovcom pri vybehnutí z nory. Môžeme sa domnievať, že pôvodne vyšľachtená albinotická farba u fretky bola práve z tohoto dôvodu, aby si lovec nezamenil pri love fretku s králikom. (Takto boli zámerne vyšľachtení aj bieli bulteriéri, používaní na naháňanie prasiat).
Fretka albín ma bielu až svetlo nažltnutú srsť a červené oči. Sfarbenie je spôsobené tým, že jej chýba pigment.
Vývoj kostry a svalov je u albínov pomalší ako u tchora. Domestikačný proces sa prejavil znížením metabolických procesov, poklesla hmotnosť srdca, pľúc, mozgu, zvýšil sa podiel depotného tuku, zmenšil sa telesný rámec a oslabila sa konštitúcia. Z týchto dôvodov sa fretka posledných 60 rokov opäť kríži s tchorom tmavým, tým vzniká fretka tchorovitá. Ta sa farbou viac podobá tchorovi, má tmavé oči a pesíky tmavého odtieňu. Vyniká väčším telesným rámcom, lepšou životaschopnosťou, plodnosťou, silnejšou konštitúciou (L. Skoupá).
V dnešnej dobe sa fretky chovajú pre radosť ako domácí miláčikovia, zvlášť v mestách rastie ich obľúbenosť pre ich nenáročnosť. Sú uvádzané ako tretie najrozšírenejšie domáce ziera hneď po psovi a mačke.
Fretka je ľahko ochočiteľná, prispôsobivá, je veľmi hravá a to až do vysokého veku. Dožíva sa 5 až 12 rokov. Dĺžka života je závislá na mnohých faktoroch - genetická dispozícía, choroby, strava, podienky v akých je chovaná. Ovplyvniť môžeme dĺžku života fretky tým, že si vyberieme "mladé" z dobrého chovu, nie zo zverimexu, kde nepoznáme pôvod, zabezpečíme jej kvalitné životné podmienky, pravidelné návštevy veterinára, primeranú starostlivosť a kvalitné krmivo.
Základné informácie
Stavba tela fretky je prispôsobená miestam, kde sa fretky vyskytujú a lovia, podmienkam a priestorom a aj sile, ktorú musia vyvinúť k chyteniu a odneseniu uloveného zvieraťa. Fretka loví a zabíja korisť, ktorá môže byť mnohokrát väčšia ako je hmotnosť fretky. Z tohoto dôvodu sa jej anatómia vyznačuje dôležitými rysmi, ako je pružnosť a sila. Celkový telesný kostrový rámec je pozoruhodne dlhý, svoju dĺžku dostal výnimočne dlhými a silnými stavcami (veľmi silné sú krčné a chrbtové). (ANF)
Fretky majú malé oči a krátke ušnice. Ich krk je válcovitý a predlžený; postupne prechádza do štíhleho hrudníka a brušnú dutinu. Samec je ťažší a väčší ako samica, podobne ako u noriek. Samci majú taktiež uloženého viac tuku v slabinách.
Telo fretiek je pokryté jemnou podsadou a dlhšími, hrubšími pesíkmi. Táto kombinácia jemných a hrubších chlpov predstavuje odolnú srsť, ktorá zaisťuje výbornú tepelnú izoláciu. Chvost fretiek je husto osrstený a pomáha pri plávaní.
Na nose fretky sú umiestnené pesíky a hmatové fúzy. Tieto citlivé chlpy sú inervované tromi typmi nervov, ktoré vychádzajú z infraorbitálnej vetvy trojklanného nervu. (J. G. Fox)
Mimo sily kostry a svalov je fretka taktiež majster v ohybnosti. Značná je ohybnosť chrbta, hrudníka, zápestia a všetkých kĺbov. Spoločne potom svalový a kostrový systém vytvára zviera obdivované pre jeho silu a pružnosť. (ANF)
V čeľadi kunovitých a lasicovitých je obdobie párenia ovplyvnené sezónnym uvoľnovaním luteinizačného hormónu. U samic fretiek sa objavuje najvyššia hladina hormónu v súvislosti s dlhou fotoperiódou a samci majú zvýšenú testikulárnu aktivitu v období, kedy sa dni predĺžujú.
(J. G. Fox)
K tomu, aby sme mali doma dostatočne vyvinuté zvieratká, musíme dbať na 4 základné body:
1) Strava
Dôležité je krmením splňovať novo zistené kritériá - nároky na potravu fretiek a to predovšetkým v období od narodenia do dospelosti. V tejto dobe sú zvýšené nároky na živiny u všetkých tvorov, ale ak sa strava zanedbá, tak v dospelosti sa už nedoženú. Krmenie v dospelosti vyplýva z ďalších nárokov - ruja, gravidita, kojenie, choroba, výstavná sezóna a pod. Strava v priebehu života fretky by sa mala riadiť tým, čo je nové v poznatkoch vo vývoji krmiva a nových poznatkov o chorobách.Touto cestou môžeme docieliť dlhšiu životnosť fretiek a eliminovať choroby spôsobené zlou stravou. Skôr tradované klasické krmenie mäsom, zeleninou,vločkami a pod. je veľmi zastarelé a nevhodné vzhľadom k chýbajúcim minerálom, vitamínom a vyváženosti krmenia. Pri výbere krmiva sa venujte doporučovaným kritériám, ktoré sú uvedené v kapitole o kŕmení. Zlou stravou môžete svojej fretke skrátiť život aj o polovicu.
2) Kastrácia
Kastrácia zmení fyziológiu zvieraťa. Ak sa tak stane pred dospelosťou, pred prvou rujou alebo v jej priebehu, bude rastový rámec fretky menší ako u neskôr kastrovaných fretiek. Skoro kastrované fretky maju menšiu kostru. Dokonca sú aj menej osvalení z dôvodu odobratia steroidov, na ktorých závisí svalový nárast. Fretky kastrované v dospelosti síce majú úbytok svalovej hmoty, ale sú vyvinutejšie a svalnatejšie ako fretky kastrované predčasne.
3) Výběr partnera
Fretka a jej reprodukcia je na rozdiel od voľne žijúcich tchorov v rukách chovateľov. Preto je dôležité dbať na vhodný výber partnera - nepríbuzného a zdravého. S týmto sa príroda u voľne žijúcich zvierat vyrovná ľahko - potomkovia zo zlého spojenia sú málo životaschopní, zdochnú alebo ich matka po porode zožerie, či vyhodí z hniezda. Nevhodné spojenie u fretky sa prejaví napr. tým, že plody v tele matka strávi úplne alebo čiastočne a ďalšie mladé na následky zdochnú, matka ich vystrčí z hniezda. Nesnažte sa proti prírode udržať naživu za každú cenu odložené mláďa, degenerujete tým chov. U príbuzenského spojenia mladé prežijú a vyvíjajú sa aj zdravo, ale ďalšie ťažkosti môžu nastať v ďalšej generácii. Niektoré nedostatky v štandardnej stavbe tela môžeme práve vhodným výberom partnera vylepšiť. Napr. dlhšia hlava samičky - zvoliť samca so silnou buldočou hlavou.
4) Dostatek pohybu
Väčšina fretiek je zatvorená v klietke predovšetkým z dôvodu ich bezpečnosti. Pobyt fretiek v klietke by mal byť len nevyhnutný, inak nedostatkom pohybu dochádza k oslabeniu a úbytku svalovej hmoty. Postupným znižovaním svalovej hmoty dochádza aj k úbytku kostnej hmoty. (AFA)
Nároky na bývanie
Před pořízením fretky je třeba dostatečně zvážit to, že fretka je dravec - predator, má pachové žlázky a době říje pro někoho může i nepříjemně zapáchat. Je dobré se nejdříve s fretkou seznámit, zajít do rodiny, kde mají říjícího samečka a pak zvažovat plus a mínus chovu venku nebo doma.
Ne každý má možnost volby a proto nejprve o chovu fretky v bytě, kde použiji 2 výrazy :
- bytový prostor fretky - místo, kde je její klec a je zavřená
- životní prostor fretky - je místo, kde se pohybuje puštěná a kam jí dovolíme zasahovat.
Klec - bytový prostor fretky by měl být velký dle toho, jak často se můžeme fretce věnovat. Fretke je potrebné zabezpečiť miesto na odpočinok v kľudnej časti miestnosti, kde nie je vystavená nadmernému hluku, prievanu, teplu, vlhku a kde nebude rušená počas odpočinku. Nedoporučuje se nechat bez našeho dohledu po celý den volný prostor po bytě...fretka je zvídavá, mrštná, ráda ochutnává všechno. V případě, že jí necháme takto volný prostor a fretka se začne dávit, zvracet....těžko co nejrychlej najdeme ve velkém prostoru původce jejích potíží.
Životní prostor fretky je třeba průběžně upravovat a pozměňovat tak, aby si nemohla ublížit a při tom nám svojí hravostí ( vyškrabování hlíny z květináče, okusování květin, rozkousání krabiček s léky a jiných drobných předmětů, které má v dosahu, vyházení skříní, porcelánu, houpání se na záclonách a následné vypadnutí z okna, rozkousání pantoflí, stahování ubrusu a skákání na stůl ) nezpůsobila újmy materiální ani citové. Takovému prostoru zabezpečenému pro volný pohyb fretky říkáme " fretkoodolný". Není pravdou, že fretka okusuje skříně a jiné dřevo a věci jako pes, největší škody v bytě nadělá asi svými drápky na sedačkách a záclonách. Škody na koberci ( hlavně pachové stopy ) jde eliminovat tím, že dáme jinou podlahu - plovoucí, linoleum, dlaždice.
Z toho důvodu je nejvhodnější fretku v době, kdy nejsme doma mít zavřenou ve volierce - kleci a pouštět ji vyběhat a pohrát si jen pod dozorem. Fretka spí denně asi 18 - 20 hod. Její oblíbená doba hraní a šramocení je mezi 5-7 ráno a 17-19 večer. V tuto dobu jí plně postačí naše pozornost a hra, ale nevadí, když se nemůžeme přizpůsobit jejímu režimu si s ní pohrát a vypustit ji běhat v jinou dobu ( nezapomeňte ji ale vzbudit, aby svůj čas věnovaný vámi na její hry neprospala ). V době kdy je v klidu a spí, má nároky pouze na čerstvou vodu a krmení.
Bytový prostor fretky
Fretka vleze téměř všude i velice malými skulinami...je třeba zajistit prostory za skříněmi, ledničkou atd. fretka se tam může jednak zranit ( u ledničky ) popř. zatahovat tam jídlo a kálet...což je nepříjemné na údržbu čistoty. Není od věci navštívit nějaké chovatele v bytech a podívat se, jak se fretky chovají a jak jejich majitelé mají zajištěný pokoj. Fretka nemusí mít k dispozici celý byt, postačí jí pokojík i dětský na vyběhání a hru.
Voliera - klec do bytu postačí v rozměrech, které jsou běžně dostupné v obchodech - klece na králíky a činčily
viz www.zivesklo.cz
www.happyanimals.cz
Tyto klece je vhodné obohatit o nějaké průlezky, schůdky, vyšší klec upravit, s příhlédnutím na bezpečnost pohybu fretky, na poschodí, zavěsit houpačky.
Některé internetové obchody nabízejí už vybavené volierky a velký sortiment doplňků do volier:
Příklady houpaček:
Větší voliery do bytu si můžeme vyrobit sami jak z nového materiálu, tak třeba ze staré skříně:
Základní bytový prostor fretky by měl být minimálně 0,5 x 1 x 0,7 m na výšku (2), 1 x 0,5 x 0,5 m (1), 2m čtvereční nebo 1,5 x 0,8 x 0,6 m (4). Dle doporučení kodexu chovatele plocha dna klietky + všetkých horizontálnych poschodí by mala byť cca 1,0 m2 pre jednu fretku, pre každú ďalšiu treba rátať s cca 0,4 m2.
Při umístění volierky na balkoně musíme tento zajistit proti průvanu a v případě, že je prosklený, tak zabezpečit to, aby se fretka v létě nepřehřívala a nebyla jako v terariu. V případě otevřeného balkonu je třeba zajistit zaizolovanou budku na spaní.
V celém prostoru, kde se fretka pohybuje je třeba mít umístěny záchodky s pískem - kočkolitem. Nejčastěji chodí čůrat a kakat do rohů místnosti a voliery. Pro mláďata pořídíme záchodků více...do každého rožku, postačí i nízká krabička z kartonu. Ideální je záchod v rohu vyvýšený, protože fretka na záchod nacouvává a snaží se vykakat co nejvýše.
Podlaha ve volierce by měla být z omyvatelného materiálu- plast, linoleum. V prostoru, kam umístíme záchod počítáme s tím, že fretka ráda hrabe, zvláště nově vyměněný písek a prostor kolem záchodu tím rychle znečistí. Proto není vhodné do tohoto prostoru umísťovat misky s krmením a vodou. Při výměně písku na záchodku použijeme starý vzorek počůraného písku a hovínka do nového písku. Tím se snažíme hlavně mladé fretce vysvětlit, že jsme jí nepřipravili hřiště, ale čistý záchod. Ne vždy to ale zabere. Kompletná dezinfekcia klietky alebo voliéry by sa mala vykonávať aspoň 2x ročne. Pravidelné umývanie klietky alebo voliéry je vhodné minimálne 1x týždenne, čistenie záchodov od výkalov minimálne 2x denne.
Misky na krmení jsou nejvhodnější upevňovací na klec, se kterou fretka neotočí a nevysype ji a zároveň aby byla umístěna výše než na úrovni země.
Zásobník na granule je rovněž vhodný, granule vypadávají postupně a nejsou znečištěné rozházením při hře fretky, je třeba jen zvolit umístění, aby nebyl na stejné úrovni jako záchod
Vodu podáváme stále čerstvou a dostatek, fretka je náchylná na přehřátí a při krmení granulemi vodu potřebuje stále. Nejhygieničtě
jší je podávání vody v napaječce, misku fretka používá i pro hru jako bazén. V případě použití běžně dostupné napaječky pro hlodavce (první obrázek) je možné nádobku vyměňovat při znečištění klasickými pet lahvemi, což je velice praktické a hygieničtější vzhledem ke špatnému vymývání původních plastových lahví. Jen pozor na použití barevných tmavých pet lahví při současném slunečním záření na láhev, voda se přehřívá a dříve kazí. Tato napaječka se nedoporučuje při cestování, kdy se klec otřásá, protože voda pak stále vykapává. Pro cestovní účely se zatím nejvíce osvědčila napaječka pístová, odkud voda ani při otřesech nevytéká (obrázek druhý).
Další vybavení klece je budka na spaní - prostor, kde se fretka cítí bezpečně, krytá ze všech stran. Budka musí být současně přístupná např. otvíracím víkem pro vyčištění. Příklady budek - do bytu jsou na fotkách (neizolované, nevhodné ven a na otevřený balkon v zimním období) .
Do vnitřku bedýnky postačí teplejší hadr, dečka kam se fretka zavrtá. Nepoužívejte látky děrované, které mají oka, do kterých se můžou zaháknout drápky. Dobrý je fleš, bavlna, deky, ovědčili se mi i staré oděvy, mikyny, tepláky, šusťákoné zimní oděvy. Vyvarujte se volně ložených zateplovacích materiálů - polystyren, molitan, vatelín, fretky je budou škrábat a požírat, což jim může způsobit závažné zdravotní problémy. Používané peřinky a deky občas kontrolujte, zvláště mladé fretky rády pojídají látku, pak je dobré jim dát pastu Bezopet, či jinou podobnou na lepší trávení, aby jim látka neucpala střeva.
Na místo a nebo současně můžeme použít na spaní závěsný pelíšek, který zavěsíme do prostoru tak, aby nebránil v prostoru záchodku a "jídelny" a aby současně visel i s fretkou ve vzduchu bez doteku na zem. Při tom musí být i lehce dostupný fretce na vstup.
V případě umístění volierky na balkon doporučuji jak zateplenou boudičku, tak závěsnou houpačku pro volbu v případě změny teplot.
Venkovní chov ve volieře:
Venkovní chov má svoje výhody i nevýhody, stejně jako chov doma. Výhodou venkovního chovu je to, že fretky nám doma nepáchnou a není třeba přizpůsobovat a přestavovat interier bytu. Nevýhoda je to, že nejsme s fretkou v těsném kontaku a hry, venčení a úklid voliery je časově náročnější. Za předpokladu, že se budeme fretce denně věnovat minimálně hodinu - hra, procházka, tak nemůže dojít k tomu, že zdivočí a bude kousat.
Fretky samozřejmě můžeme brát i na hraní domů, toto se ale nedoporučuje v zimním období. Velkým teplotním rozdílem bychom fretce ublížili a mohla by dostat třeba zápal plic. U říjících samečků musíme počítat s tím, že si budou místnost stále dokola značkovat, na rozdíl od samečků, kteří jsou doma stabilně a nemají proto tendenci své území znovu a znovu označovat.
Z vlastní zkušennosti : Velká nevýhoda venkovního odchovu je ta, že nejste ve styku s fretkou celou dobu vašeho pobytu doma, nevidíte, co se s ní děje, zda se někde nezachytla, nemá nějaké zdravotní problémy atd. Reakce na takové podněty přichází daleko pozděj než u fretek chovaných doma a může mít dalekosáhlejší negativní důsledky.
Bytový prostor fretky venku musí být přizpůsoben jak teplým letním dnům, tak mrazivé zimě. Speciální voliery vhodné na ven se neprodávají, takovou si musíme vyrobit nebo nechat vyrobit. Velikost voliery se doporučuje 2x1x1 m (1), v případě, že se fretce dostatečně věnujeme a bereme ji denně na procházku, postačí prostor menší, neměl by být ale menší než 1x0,7x0,5 m (2).
Dle kodexu chovatele je doporučeno mít vonkajšiu voliéru s minimálnou úžitkovou plochou min. 2m2 / 1 fretka s maximálne jednou otvorenou stranou (obyčajne predná časť), pričom voliéra musí poskytovať ochranu proti vetru, dažďu, snehu a slnečnému žiareniu (odpočinková časť by mala byť zatienená) s možnosťou dobrého odtoku vody. Súčasťou voliéry by mal byť záchod vyhovujúci fretčím potrebám, miska na krmivo, miska na vodu alebo funkčná napájačka (v zime prístup k nezmrznutej vode), hračky, priestor na spanie s vhodnou podložkou (v zime zateplený), pomôcky na preliezanie, prebiehanie a pod.
Na stavbu voliery se nejčastěj používají materiály v kombinaci trubky, profily, jekly, pevnější pletivo ( ne králičí, to fretka prokouše ), dřevo, plech, plast. Dvířka uděláme dostatečně velká, aby celý prostor voliery byl přístupný pro čištění a dostatečně zajistitelná. Jako podlahu použijeme dřevo, plast, linoleum, beton. Umístění voliery volíme v závětří, ne na přímém slunci, přičemž 3 stěny voliery vyrobíme z pevného materiálu ( dřevo, plech, plast ) kvůli větru a dešti. Nezbytná je i střecha se sklonem mimo volieru.
Vnitřní vybavení je obdobné jako u domácí klece, mělo by být ale pestřejší, aby se fretka nenudila - prolézačky, houpačky, kmen stromu na šplhání, dutý kmen na schovávání. Houpačky a vaky vhodné ven při chladnějším počasí:
V horkých letních dnech umístíme i misku s vodou na koupání a zchlazení fretky, velmi rády so čvachtají.
Budka na spaní by měla být s předsíňkou a celá zateplená, s otvíracím víkem nebo bokem pro snadné čištění. Vnitřek budky volíme obdobný jako u domácích budek.
V zimním období musíme dávat pozor na zamrzající vodu v napaječkách, je třeba ji až 3x denně vyměnit za teplou. Fretky chované celoročně venku prospí o třetinu více času v době od listopadu do ledna a mají až 2x větší spotřebu krmiv.
Príprava fretky na výstavu.
Za posledné tri roky sa na Slovensku a v blízkom zahraničí začínajú usporadúvať výstavy fretiek. Veľa začínajúcich chovateľov – vystavovateľov sa ma pýta, ako takú fretku na výstavu pripraviť a čo si na výstavu zobrať. Takže tu je taký malý „návod na použitie“ skompilovaný z príspevkov skúsených vystavovateľov (ktorým týmto veľmi pekne ďakujem za pomoc, rady a myšlienky).
V prvom rade si vysvetlime, čo to vlastne výstava je a čo sa na nej posudzuje. Výstava v chove fretiek zahŕňa posúdenie fretky z hľadiska jej „krásy“, podľa určitého štandardu, ktorý sa v jednotlivých krajinách od seba líši, takže sa môže stať, že fretka, ktorá je podľa domáceho štandardu vyhovujúca je v inej krajine nevyhovujúca a naopak (stále hovoríme o vzhľade fretky, na to netreba zabúdať). Na fretke sa hodnotí stavba tela, sfarbenie, výraz fretky (samozrejme nie slovný výraz ale jej príslušnosť napr. k pohlaviu, tj. samica má výraz samice a samec samca), postavenie končatín, stav zubov, srsti, uší a prípadné vady fretky, ak nejaké má. Výstava je predovšetkým súťaž krásy bez ohľadu na to, odkiaľ fretka pochádza, kto je jej majiteľ a pre príliš mladé, staré, alebo handicapované zvieratá sú vytvorené vlastné kategórie (napr. junior, senior, handicap). Šancu má teda každá fretka, bez ohľadu na pôvod.
Sú veci, ktoré ovplyvniť nemôžeme (napr. sfarbenie, postavenie končatín, výraz) a sú veci, ktoré ovplyvniť môžeme a tak fretke „zachránime“ cenné bodíky v hodnotení. A na tie druhé menované sa teraz zameriame.
V prvej rade je povinnosťou chovateľa mať fretku v dobrom zdravotnom stave, očkovanú a v dobrej kondícii. Na výstavách sa vyžaduje povinné očkovanie proti besnote (to je dané aj zo zákona) a očkovanie proti psinke (je síce dobrovoľné,. ale psinka je pre fretky smrteľná choroba). Toto očkovanie nesmie byť mladšie ako jeden mesiac a staršie ako jeden rok. – Tu je prvá vec, za ktorú vás môžu ešte pred vstupom na výstavu diskvalifikovať. SKONTROLUJTE SI PRETO PRED VÝSTAVOU VŠETKY POŽADOVANÉ OČKOVANIA A DOBY, KTORÉ SÚ K NIM UVEDENÉ V PROPOZÍCIÁCH.
Pri veterinárnej kontrole budete obyčajne požiadaní o potvrdenie od vášho veterinárneho lekára, že zviera je zdravé, bez vonkajších a vnútorných cudzopasníkov a pochádza z prostredia, kde sa nevyskytuje žiadna infekčná choroba. Toto potvrdenie obyčajne nesmie byť staršie ako 3 dni. Veterinár buď vystaví potvrdenie na svoj hlavičkový papier, alebo dá pečiatku do príslušnej kolonky v očkovacom preukaze (pase) zvieraťa. Jedna skúsenosť za všetky. Pokiaľ vlastníte viac fretiek s ktorými chcete ísť na výstavu, dajte si prehliadnuť všetky a nesúhlaste s tým, že prehliadne len jednu a ostatné nie. Môže sa vám totiž stať, že pri veterinárnej kontrole pred výstavou zistia napr. všetkým vašim fretkám ušný svrab, okrem tej, ktorá bola prehliadnutá a teda opäť budú diskvalifikované. NEZABUDNITE TEDA PRED VÝSTAVOU ABSOLVOVAŤ PREHLIADKU U SVOJHO VETERINÁRNEHO LEKÁRA.
Je veľmi vhodné v dobe cca mesiac až dva týždne pred výstavou aplikovať fretke prípravok proti parazitom (napr. Stronghold, Frontline a podobne) o vhodnosti sa poraďte s veterinárom alebo skúseným chovateľom. Ochráni vašu fretku pred nežiadúcim darčekom, ktorý si môžete doniesť z výstavy a zároveň ochránite aj ostatné fretky pred tým, aby ste tam niečo priniesli vy. Rovnako je vhodné začať fretke podávať prípravok na posilnenie imunity a probiotiká, výstava je predsa len pre fretku určitý stres. PREVENCIA JE V TOMTO PRÍPADE VEĽMI DÔLEŽITÁ A PODSTATNE LACNEJŠIA AKO NÁSLEDNÉ LIEČENIE.
Veterinárnou kontrolou sme šťastlivo prešli bez problémov, zamerajme sa teraz na domácu prípravu fretky a na veci, ktoré môžeme ovplyvniť.
Fretka, ktorá ide na výstavu musí byť v dobrej kondícii. Z toho vyplýva, že nesmie byť ani príliš tučná, ani príliš chudá, musí byť tak akurát, proste ako fretka...;-) To zabezpečíme adekvátnym kŕmením.
Srsť fretky musí byť čistá a kvalitná. To je sčasti dané genetikou, sčasti kŕmením a sčasti starostlivosťou o srsť. CCA TÝŽDEN AŽ TRI DNI PRED VÝSTAVOU JE DOBRÉ FRETKU OKÚPAŤ a zbaviť ju špiny a prílišného mazu, ktorý je patrný hlavne u bielych fretiek chovaných vonku.
Ďalšou dôležitou vecou je vyčistenie uší. Uši fretky musia byť čisté, bez tmavého ušného mazu a parazitov. Aj preto je dôležité čistiť uši fretke pravidelne a nielen tesne pred výstavou. Vystavovatelia zvyknú vyčistiť uši ešte tesne pred odovzdaním fretky na posúdenie. ČISTÝMI UŠAMI ZÍSKATE CENNÉ BODÍKY NAVYŠE.
Fretka má 4 nohy na na každej má palce s pazúrmi. Pazúriky nesmú byť ani príliš krátke, ani príliš dlhé. V prvom prípade má fretka problém s našľapovaním, v druhom sa jej deformujú labky. Pazúriky by sa mali strihať cca 2 týždne pred výstavou asi 1,5-2 mm od konca presvitajúceho červeného miesta (krvenie pazúrika – nechtové lôžko). POZOR! Snažte sa nezastrihnúť pazúrik príliš krátko, v prípade zasiahnutia nechtového lôžka pazúrika je to veľmi bolestivé a dosť to krváca. PRI DODRŽANÍ POKYNOV, SAMOZREJME S PRIHLIADNUTÍM NA INDIVIDUALITY FRETKY, BUDÚ PAZÚRIKY NA VÝSTAVE TAK AKURÁT.
Veľmi dôležitým bodom v posudzovaní fretky je stav chrupu. Kontrolujte zuby fretke pravidelne a v prípade, že sa na nich vyskytne zubný kameň, dajte ho odstrániť. Tento úkon sa najčastejšie robí pri preventívnych prehliadkach fretiek v čase očkovania ručným zoškrabnutím. V prípade, že sa zubný kameň tvorí častejšie a vo väčšom množstve, je možné ho odstrániť aj ultrazvukom. ČISTENIE ZUBOV OD ZUBNÉHO KAMEŇA MÁ AJ PREVENTÍVNY CHARAKTER. Kto by bol nadšený zo zápachu z papuľky fretky pri zápale ďasien, či nedajbože parandentóze?
Takže toto sú veci, ktoré môžete vy ako chovatelia ovplyvniť a tak zamedziť zbytočnej strate bodov pri hodnotení (a povedzme si úprimne, viac ako polovica z nich je aj skvelou prevenciou zdravia fretky).
A teraz niečo k tomu, čo si na výstavu pripraviť.
V prvej rade každá posudzovaná fretka musí mať vlastnú prepravku. V prepravke by nemalo byť nič, kde by sa fretka mohla schovať, značne to sťažuje manipuláciu s ňou. Stačí tam mať závesné lôžko bez otvorov na schovanie sa fretky, prípadne záchod a napájačku (pokiaľ je v priestoroch posudzovania horúco). Samozrejme, ak máte fretky posudzované v rôznych kategóriách, tak vám stačí prepraviek menej, fretky sa v nich vystriedajú. Fretkám do prepraviek nedávajte hračky, tú chvíľu bez nich vydržia.
Do tašky si zbaľte papierové kapesníky, mokré kapesníky, sáčok na zber výkalov, tyčinky na čistenie uší, vodu, napájačku, granule, záchod+podstielku, očkovací preukaz (resp. pas), veterinárne potvrdenie, ak uvážite možnosť odvozu, tak skladaciu klietku, prípadne pastu ako odmenu alebo iné pamlsky, postroj a vodítko, prípadne tašku či ruksak na fretky. Toto je asi tak celá „základná“ výbava vystavovateľa.
Prajem všetkým vystavovateľom pevné nervy a veľa úspechov so svojimi fretkami a nezabudnite, že každý bodík navyše je dôležitý!.
Očkovanie - alergia
Vakcína VANGUARD*CPV *DA2Pi
Boli sme na bežnej vakcinácii psinky. Naša fretka bola zaočkovaná vakcínou, ktorú náš veterinár bežne používa – išlo o VANGUARD*CPV *DA2Pi.
O alergických reakciách na vakcíny sme síce počuli, ale za roky, čo fretky chováme sme ju nikdy nezažili.
Po vakcinácii sme po 15 min. z ambulancie odišli s tým, že budeme fretku sledovať, ale nič neukazovalo na to, že by ju nemal zvládnuť. Asi po pol hodine sme spozorovali, že fretka je malátna, jeho nos stratil farbu a začali sa mu prekrvovať lôžka pazúrikov. Mal sípavé dýchanie a po chvíli sa pokakal. Hoci je bežné, že fretky po vakcinácii sú malátne, toto bol extrém a ihneď sme sa k veterinárovi vrátili. Ten skonštatoval silnú reakciu na vakcínu, ktorá spôsobila šok, dal ho na kyslík, začal zahrievať elektrickou poduškou a dal mu injekčne DEXAMETASONE /DEXADRESON/ v dávke 0,1 mg na kilo živej váhy fretky. Počúval dýchanie, v dýchacích cestách počul klokotanie, našťastie srdiečko fungovalo, tak nebolo potrebné podať ADRENALÍN. Ak veterinár uzná za vhodné, je možné podať aj injekčne DITIADEN.
Dýchanie sa kyslíkom po pol hodine upravilo, ale fretka bola stále malátna, vrátila sa jej farba do nosíka a prestali sa prekrvovať nechtové lôžka, no začal vracať a kakať, najprv vyprázdnil len črevá a žalúdok, neskôr išla v zvratkoch aj v stolici krv. Vraj je to pri šoku normálne, hoci nám pripadalo, že z takéhoto stavu sa fretka ani dostať nemôže, takýto stav u zvierat pretrváva cca 12 hod. po vakcinácii. Bola mu podaná ešte jedna injekcia dexametasonu. Po dvoch hodinách na kyslíku a pozorovania u veterinára sme si fretku previezli domov s upozornením, že vracanie, kakanie a malátnosť môže trvať až do rána. Bolo potrebné ho stále pozorovať. Fretka si pýtala piť, no jej podráždený žalúdok nevládal vodu stráviť, takže prevažnú časť znovu vyvracala, kakanie s krvou pretrvávalo do polnoci, odmietala vitamínovú pastu aj granule. Bolo vidieť, že je veľmi unavená, no nevedela sa uložiť k spánku, piť sme jej dávali po dúškoch a úspechom bolo, že prestala vodu zvracať. Nad ránom zaspala a ráno bolo vidieť, že sa jej zjavne uľavilo, spapala pár granúl, pila vodu z napájačky, hoci bola stolica redšia, bolo vidieť, že už to nie je také, ako v noci, prestala úplne zvracať. Dali sme jej Probican na ukľudnenie žalúdka a išli k vetovi na kontrolu. Dýchanie aj srdiečko bolo v poriadku a hoci bola fretka malátna, tak to bolo tentoraz od únavy. Do pasu jej bolo zapísané, že uvedená vakcína spôsobila šok a veterinár upozornil, že od tohto výrobcu sa mu už vakcína podať nemôže, lebo vakcíny dostupné v SR nie sú robené na kmeňových bunkách fretiek ale psov a nie každý organizmus fretky sa vie tejto vakcíne prispôsobiť a napr. vakcína na besnotu od toho istého výrobcu by mohla spôsobiť tento istý problém.
Fretka bola dva dni dosť unavená, hoci už pekne papala, aj pila, jej stolica veľmi smrdela, celý organizmus sa takto čistil. Až na tretí deň sa všetko začalo upravovať do normálu a fretka začala vymýšľať a vedeli sme, že celú túto hrôzu zvládla bez ujmy.
Naďalej sme podávali 1 x denne Probican a tiež sme nasadili Plerasan V – na posilnenie imunity.
Pevne verím, že sa už nikdy viac takéto niečo nestane a pre čitateľov tohto článku je to upozornenie, že aj obyčajná vakcinácia môže byť pre fretku v prípade alergie nebezpečná. Treba preto po vakcinácii fretku sledovať aspoň 2 hodiny a v prípade akýchkoľvek náznakov alergie ihneď ísť k veterinárovi, aby nasadil potrebnú liečbu.
Fretka a chrípka.
Ako je známe, fretky sú značne náchylné na ochorenie nádchou a chrípkou. To dokazuje aj skutočnosť, že fretka je používaná ako pokusné zviera pre testovanie vakcín proti chrípke, keďže má človeku najviac podobný respiračný trakt (dýchacie orgány). Tieto, pre človeka banálne virózy, môžu byť pre tak malé zvieratko značne nebezpečné, niekedy môžu viesť k zápalu pľúc. Preto je nadmieru vhodné, aby sa pri kontakte chorého človeka s fretkou prikročilo v domácnosti k niektorým bezpečnostným opatreniam.
Úplne ideálnym riešením je zamedzenie kontaktu fretky s osobou chorou na nádchu alebo chrípku. Toto, žiaľ, nie je vždy možné (ako napríklad v mojom prípade).
Bývame s freťákom (pardón – u freťáka) v jednoizbovom byte a počas mojej choroby som s ním doma prevažne sama. Musím mu podávať potravu, čistiť klietku, vymieňať vodu no a samozrejme sa s ním hrať.
Takže počas mojej chrípky som pristúpila k nasledovným opatreniam, ktoré odporúčam:
- Pri každej manipulácii s fretkou, jej klietkou (voliérou, pelechmi), jedlom, vodou, hračkami mám na ústach a nose nemocničnú jednorazovú rúšku.
- Pred každou manipuláciou s fretkou a jej predmetmi alebo jedlom či vodou si dôkladne poumývam ruky.
- Vreckovky používam zásadne jednorazové a nádobu do ktorej odhadzujem použité vreckovky mám mimo bytu.
- Lieky, ktoré užívam skladujem tak, aby sa k nim fretka za žiadnych okolností nemohla dostať.
- V celom byte neustále vetrám.
- Nedovolím fretke, aby mi olizovala tvár alebo ruky, nepúšťam si ju do postele.
- Jedlo fretke nepodávam z ruky, ale priamo sypem do misky alebo dávam na tanier lyžičkou.
- Snažím sa denne vo všetkých miestnostiach bytu zapnúť aspoň na hodinu horské slnko.
- Denne kontrolujem fretke nos, oči a hrdlo a denne podávam fretke pastu Calopet (pozor na predávkovanie, pasty len liznúť a nepodávať každý deň dlhodobo).
Možno sa tieto opatrenia budú zdať prehnané. Ale pokiaľ som doma s chrípkou, aj tak nemám moc práce. A myslím, že chorobám je lepšie predchádzať, ako ich neskôr pracne a nákladne liečiť. Keď už sa my ľudia nemôžeme niektorým ochoreniam vyhnúť, môžeme pred nimi chrániť našich štvornohých kamarátov.
Nebezpečenstvo v domácnosti.
Fretke chovanej v domácich podmienkach hrozí veľa nebezpečných situácií, ktoré musí chovateľ eliminovať, aby predišiel nešťastiu.
- Obloky, balkónové dvere – otvorené obloky sú pre fretku veľkým lákadlom. Cíti vonkajší vzduch a snaží sa dostať na oblok. Lenže je hlúpučká a nevie, že na druhej strane je výška oveľa väčšia, ako je vyskočiť na oblok . Fretka totiž nemá odhad na výšku. Takže kľudne vyskočí z akéhokoľvek poschodia. Musíme si uvedomiť, že na oblok vylezie fretka aj po záclone, po radiátore, dokonca aj medzi radiátorom a stenou, po vysokej kvetine atd. Zabrániť v šplhaní sa dá odstránením všetkého, na lezenie vhodného, z dosahu oblokov, alebo dať na obloky mreže z pletiva (pevného pletiva, nie králičieho).
- Posuvné zasklenia loggií – zatvárať pokiaľ je fretka na voľno bez dozoru, fretka si dokáže záhadným spôsobom odsunúť posuvné zasklenie, aj keď toto ide podľa nás veľmi ťažko.
- Chladnička – tá je nebezpečná hlavne svojou zadnou časťou, ktorá je na spodku čiastočne odkrytá a fretky majú tendenciu tam zaliezať a túliť sa k teplému krytu elektromotora. To ale môže byť pre nich nebezpečné. Je teda potrebné zabezpečiť, aby sa fretka nemohla dostať k zadnej stene chladničky.
- Práčka – znie to síce neuveriteľne, ale už sa veľakrát stalo, že fretka bola vypraná spolu s prádlom. Je zvedavá, vlezie do pootvorenej práčky kedykoľvek k tomu má možnosť. Vo väčšine prípadov toto vypranie fretka neprežije. Pred zapnutím práčky je nutné skontrolovať, či v nej nie je fretka a pre istotu skontrolovať počet fretiek v domácnosti! Malé samičky totiž môžeme v zmotanom prádle prehliadnuť.
- Umývačka riadu – tá zaujíma fretky veľmi, snažia sa dostať do pootvorených dvierok umývačky, zatrhnú si tam pazúr alebo priškripnú packu. Pred zapnutím umývačky (rovnako ako pred zapnutím práčky) je nutné skontrolovať, či v nej nie je fretka. Spustenie umývačky s fretkou, aj keď len na okamih, fretka zaručene neprežije.
- WC – fretka veľmi ľahko vylezie na otvorenú misu a spadne dovnútra. Môže sa stať, že sa utopí, pretože sa jej už nepodarí vyliezť.
- Igelitové tašky a sáčky – tie majú fretky veľmi rady, lenže ako sa s nimi hrajú, môžu sa zamotať a udusiť, prípadne zhltnúť kus odhryznutého igelitu. Odporúčam dávať fretkám na hranie len pod dozorom.
- Kelímky – napr. od jogurtov, smotany. Fretky sa snažia vylízať zvyšky, lenže kelímok im môže ostať zaseknutý na hlave a hrozí udusenie. Z rovnakého dôvodu pozor na plechovky, tam hrozí aj nebezpečenstvo porezania.
- Gumové hračky – niektoré sú priveľmi mäkké a fretka môže pri rozkúsaní prehltnúť kúsok gumy, hrozí udusenie alebo upchanie čriev. Tiež pozor na gumu na gumovanie, fretky ju neomylne kradnú deťom z peračníka.
- Latexové hračky – niektoré fretky môžu byť alergické na latex, čiže pokiaľ fretka pri hre začne kašlať a sipieť, hračku jej zoberte. Inak platí všetko jako pri gumových hračkách.
- Šplhanie – fretka, najmä samička, vyšplhá všade kam si zmyslí. Ak chce niekam vyliezť, buďte si istý, že časom sa jej to podarí. Preto pozor na skrine, na vrchu môže byť štrbina od steny väčšia ako pri podlahe. Fretka tam môže zapadnúť a udusiť sa. To platí nielen pre veľké skrine, ale aj pre malé skrinky, pre stolíky pri stene, postele, radiátory. Sem patria aj záclony, aj tie môžu byť nebezpečné, fretka po nich môže vyšplhať kamkoľvek, môže si zatrhnúť pazúr, alebo ostať visieť za packu, prípadne sa zamotať.
- Schody – tie sú pre fretku veľmi nebezpečné, najmä pokiaľ nemajú kryté stupne a medzistupne. Fretka nevie, že keď z jednej strany môže skočiť, tak z druhej je výška veľká, nemá odhad na výšku.
- Sporák, najmä rúra na pečenie – pozor pri otváraní rúry, máte v rukách horúci pekáč a fretka práve vtedy pribehne a veľmi ju to zaujíma. Z rovnakého dôvodu sú nebezpečné kozuby pri prikladaní paliva.
- Úložné priestory, rozťahovacie sedačky – najmä pod posteľami a pri rozťahovaní a skladaní príležitostného spania hrozí priškripnutie fretky, ktoré fretka nemusí prežiť.
- Dvere – hrozí priškripnutie, fretka je pri dverách vždy skôr ako vy. Tiež pozor na prievan, ktorý môže dvere zabuchnúť, to by mohlo pre fretku stojacu vo dverách skončiť smrťou.
- Rujný samec – sa môže poraniť, pretože môže ostať kdekoľvek visieť za prirodzenie. V ruji má tendenciu značkovať všetko, takže môže pre neho byť nebezpečné pletivo stien klietky, záclony, visiace koberčeky, hojdačky, šnúrky od hamakov.
- Obrusy – dlhšie vysiace obrusy zo stolov sú pre fretku veľkým lákadlom, môže na seba s obrusom strhnúť hrnček s horúcou kávou, prípadne ťažký predmet.
- Tuby s čímkoľvek – najnebezpečnejšie sú tuby s liekmi, fretka ich rozhryzie a môže sa otráviť. Rovnako platí pre tuby s lepidlami a rôznymi inými látkami.
- Lieky – akýmkoľvek liekom sa fretka môže otráviť. Okrem toho, pri liekoch v obale môže zjesť i obal. Nebezpečné sú lieky v nezatvorených fľašiach. Lieky je nutné skladovať tak, aby sa k nim fretka za žiadnych okolností nedostala.
- Látky a úplety – fretky s obľubou „požierajú“ pelechy, svetre, plyšové hračky. V tom prípade je dobré pelechy vytvoriť z rifľoviny, celtoviny, alebo inej látky, ktorá ich neláka k „žuvaniu“ a plyšové hračky nedávať. Podávať pasty proti bezoárom. Prehltnutie tkaniny môže viesť k upchaniu čreva.
- Klimatizácia – fretka je dosť náchylná na prechladnutie. Síce neznáša teplo a prehriatie, ale to neznamená, že ju treba za každú cenu ochladiť v klimatizovanej miestnosti, nedajbože v prievane. Aj tu platí: opatrne. Pokiaľ je klimatizácia nastavená správne (v byte ale aj v aute) aby priamy prúd vzduchu nešiel na zviera, nemal by byť problém. V letných mesiacoch nastavenie na + 25º C je optimálne, pričom ale rozdiel vonkajšej a vnútornej teploty by nemal byť väčší ako 6-7 º C. Prúd vzduchu by nemal smerovať priamo na klietku a tiež pozor na odraz prúdu vzduchu.
- Prehriatie – fretka sa prehrieva už pri +30º C. V prípade že máte v lete veľmi teplý byt, zabezpečte fretku proti prehriatiu, napr. umiestnením klietky do najchladnejšej miestnosti, prípadne možnosťou ochladzovať sa vo vode (lavór – len pod dozorom). V letných mesiacoch a pri vysokých teplotách nechávajte fretku v byte bez dozoru čo najkratšie. Pozor na ventilátory, prúd vzduchu nesmie smerovať priamo na klietku (ani odrazom)
- Stúpačky v panelových domoch – nutné v byte utesniť stúpačky tak, aby sa fretka do nich nedostala.
- Koberce – najmä solitérové, fretka pod ne rada zalieza a je nebezpečenstvo, že môže byť zašliapnutá.
- Prehozy – podobne ako pri kobercoch, fretka pod ne rada zalieza, musíte stále dávať pozor, kam si sadáte. Môžete zviera vlastnou váhou zabiť.
- Izbové rastliny – fretky rady hrabú hlinu z kvetináčov, okrem toho sa môže stať, že niektoré rastliny ohryzú. Pozor na jedovaté rastliny (napr. difenbachia)
- Čistidlá, chemikálie – skladovať tak, aby sa k nim fretka za žiadnych okolností nedostala, hrozí otrava alebo poleptanie. Musíme si uvedomiť, že fretka je schopná si otvoriť akúkoľvek skrinku alebo skriňu.
- Potraviny ktoré môžu fretke upchať črevo je nutné skladovať tak, aby sa fretka k nim nedostala (kôstkové ovocie, oriešky, želatínové cukríky, suché strukoviny) Ideálne je, keď sa fretka sama nedostane k žiadnemu ľudskému jedlu.
- Odpadkový kôš – zabezpečiť proti vniknutiu fretky (nebezpečenstvo upchania čreva po požití odpadkov – viz. vyššie), nebezpečenstvo vynesenia fretky do kontajnera s odpadom (fretka môže v koši zaspať)
- Žehlička – odkladať tak, aby sa fretka o ňu nemohla popáliť, ani ju na seba strhnúť za kábel, aj keby už žehlička nebola horúca (ťažký predmet – môže fretku zabiť)
- Predlžovačky s viacerými zásuvkami – pokiaľ nie sú všetky zásuvky na predlžovačke využité, zabezpečiť detskými poistkami do zásuviek, prípadne celú koncovku obaliť do potravinárskej fólie. Pokiaľ by voľnú zásuvku označkoval rujný samec, môže to v lepšom prípade skončiť vyrazením poistiek, v horšom prípade dostane samec zásah elektrickým prúdom.
- Dámske kabelky a ich obsah – fretky veľmi zaujímajú, takže odkladať doma tak, aby sa k nim fretka nedostala. Môžu sa v nich nachádzať lieky, žuvačky, vreckovky, kozmetika, manikúra a tým všetkým sa fretka môže otráviť, upchať si črevo, ublížiť si.
- Namočené granule – je potrebné dbať na to, aby fretke do misky s granulami nekvapkala voda z napájačky a aby si fretka „neškrečkovala“ granule niekam, kde je vlhko. Navlhčené granule môžu splesnieť a pleseň je toxická.
Vybarvení fretek
Fretky se od sebe liší barvou srsti, očí a nosu. Kromě toho mohou mít i rozdílnou koncentraci zbarvení a bílé skvrny na těle.Standardní zbarvení
- Black (Black Mitt) - černá (vždy pouze s ponožkami)
- Black Sable - černotchořovitá
- Sable - tchořovitá
- Chocolate - čokoládová
- Cinnamon - skořicová
- Champagne / Beige - šampaňská / béžová
- Albino - albín
- Dark Eyed White (DEW) - tmavooká bílá
![]() |
Černá : Black ( Vždy pouze s bílými ponožkami a nikdy v koncentraci solid a standard ) |
|
Krycí srst: Skutečně černá. Podsada: Světlá, žádaná je bílá, ale jemně nazlátlá je akceptovatelná. Maska - kresba v obličeji: Maska je tmavá. ![]() Barva očí: Černé nebo blízko k černé. Barva nosu: Nos černý nebo tmavě hnědý. Může být i černo skvrnitý. ![]() ![]() ![]() |
![]() |
Tmavooká bílá : Dark Eyed White | |
Krycí srst: Je bílá až krémová. Podsada: Je bílá až krémová. Maska - kresba v obličeji: Není. Barva očí: Karmínově červené. Barva nosu: Nos je vždy růžový. ![]() |
||
![]() ![]() |
Koncentrace - Standardní sytost zbarvení
- SOLID / SELF - Solidní / jednobarevná
- STANDARD (Bay Point) - Standardní
- POINT (Fine Point) / SIAMESE - Siamská (tmavé končetiny)
- ROAN - Grošovaná
- GREYING - progresivně šedivějící
- SILVERMITT - stříbrná s ponožkami
AFA shrnula skupiny: AFA shrnula skupiny: GREYING a SILVERMITT do jedné skupiny "ROAN". Přesto jsou tyto koncentrace rozdílné. Zatímco SILVERMITT stříbrní rovnoměrně po celém těle, GREYING začíná na ocase a bocích, přední část těla zůstává barevná, je-li prezentována. GREYING se rodí jako barevný a bělá s věkem, zatímco SILVERMIT se narodí již jako stříbrný. S věkem jen mírně světlá. Některá fretka světlá víc, jiná méně. A pak, jak už samotný název "Silvermitt" napovídá, tato koncentrace je vždy pouze s bílými znaky typu ponožky, nikdy bez. Na rozdíl od toho, Greying(roan) mít ponožky může, ale nemusí.
SOLID / SELF - Solidní / jednobarevná

Typ masky: Bývá buď plná "Full Hood / T Bar Mask", nebo častěji to je maska bandity "Bar Mask / Bandit".


Barva nosu: Se řídí podle standardu zbarvení.
STANDARD (Bay Point) - Standardní

Typ masky: Bývá buď plná "Full Hood / T Bar Mask", nebo častěji to je maska bandity "Bar Mask / Bandit".
Barva nosu: Se řídí podle standardu zbarvení.


POINT (Fine Point) / SIAMESE - Siamská (tmavé končetiny)

Typ masky: Maska u fretek zbarvením "černá, černotchořovitá, tchořovitá, čokoládová a skořicová" nesmí být plná ve tvaru "T" (kukla). U fretek se zbarvením šampaňská, nemusí být maska vůbec. Jinak musí být ve tvaru tenkého "V". V určitých ročních obdobích může vypadat jako maska "bandity" s tím rozdílem, že je posunutá jakoby blíže k nosu.
Barva nosu: Se řídí podle standardu zbarvení. Měl by však být ve světlejších tónech, jako je růžová, béžová, nebo se slabým "T" obrysem.


ROAN - Grošovaná

Typ masky: Je závislý na zbarvení a kresbě fretky.
Barva nosu: Se řídí podle standardu zbarvení.
GREYING - progresivně šedivějící (vybělující)
podle AFA: ROAN

Typ masky: Je závislý na zbarvení a kresbě fretky.
Barva nosu: Se řídí podle standardu zbarvení.
SILVERMITT - stříbrná s ponožkami
podle AFA: ROAN

Typ masky: Je závislý na zbarvení a kresbě fretky.
Barva nosu: Se řídí podle standardu zbarvení.
Standardy bílých znaků
- BLAZE / BADGER - lysina / jezevčí pruh
- PANDA - panda (bílá hlava)
- MITT / ("HARLEKÝN") - bílé ponožky / ("harlekýn" v Polsku)
- MUTT - strakoš
BLAZE / BADGER - lysina / jezevčí pruh

Další znaky: Mohou mít také bílou náprsenku, nebo jen bílé skvrnky na místě náprsenky a též bíle skvrnité břicho. Bílá kolena a špička ocasu jsou také akceptovatelné.
Typ masky: Fretky s Blaze obvykle mívají také kroužky kolem očí, plná maska není žádoucí, ale smí být neúplná.
Barva očí a nosu: Nos má být růžový, případně se světlým T obrysem, oči v odstínech od červené po hnědou.
PANDA - panda (bílá hlava)

Další znaky: Mohou se vyskytovat také bílá kolena a bílá špička ocasu.
Typ masky: Fretky Pandy by měly být bez masky. Povoleny jsou pouze kroužky kolem očí.
Barva očí a nosu: Nos musí být růžový nebo s lehkým T obrysem, oči v tónech karmínově červené
MITT - bílé ponožky

Další znaky: Také může být jako další znak přítomna náprsenka, nebo bílá kolena. Povolena je i bílá špička ocasu. Vypozorovala jsem, že má-li fretka výraznou náprsenku, má také pěkné ponožky. Má-li náprsenku malou, nebo spíš brindáček, případně nemá náprsenku vůbec, jsou i její ponožky spíš jako rukavice.
Typ masky: Maska závisí od typu a koncentrace zbarvení.
Barva očí a nosu: Nos je závislý na standardu zbarvení. Oči od karmínově červené po tmavé v různých tónech.
MUTT - strakoš (nebo také voříšek ;o))
Popis: Dalo by se říci, že něco mezi Pandou - Blaze - Mitt. Nespecifikovatelné bílé znaky, které neodpovídají standardům.Další bílé znaky




Bílé ponožky
Bílé prsty
Bílá kolena
Bílá náprsenka
Kombinace: barev, koncentrace a bílých znaků
Typy obličejových masek





Plná maska - kukla / Full Hood - T Bar mask
Maska Bandity / Bandit - Bar mask
Maska ve tvaru tenkého "V" / V-mask
Kroužky kolem očí / Eyerings
Bez masky / No-mask